Maratón: Bláha sedmým Čechem

Róbert Štefko se jako první český muž v historii postavil na stupně vítězů na Pražském mezinárodním maratonu. Někdejší slovenský vytrvalec, který české občanství obdržel letos v březnu, obsadil v času 2:12:35 hodiny třetí místo a zároveň tak splnil přísnější limit na olympijské hry do Atén. Ze 4472 vytrvalců byl nejlepším Jihočechem Jan Bláha (Sokol ČB), celkově na 24. místě jako sedmý český běžec. Českobudějovické listy - 24.5.2004

Poosmé v desetileté historii vyhrál Keňan - nejrychlejší byl Barnabas Koech. V závodu, jenž byl poznamenán chladným a deštivým počasím, dosáhl času dvě hodiny, 12 minut a 15 sekund. Byla strašná zima, velmi špatné podmínky. Jsem rád, že jsem alespoň vyhrál, radoval se. Mezi ženami byla nejlepší při svém prvním maratonu v životě Leila Ammanová z Etiopie (2:31:49). Štefkovi chladné počasí sedělo, jen dvakrát v kariéře běžel rychleji. Počasí mi nevadilo. Naopak Keňané běželi pomaleji a mohl jsem se jich držet, řekl po závodu vytrvalec, který se nedávno v Domažlicích stal mistrem republiky také v půlmaratonu.

Jan Bláha se dlouho držel se Serbesou - na desátém kilometru byl dvacátý jako třetí Čech za 31:50, na půlmaratónu běžel osmnáctý za 1:07:47, tedy ve svém nejlepším letošním čase, jen 1:39 minuty za Koechem a Štefkem, třicítkou probíhal osmnáctý za 1:37:10 ve stejném čase se Serbesou a jen 2:46 za Štefkem. Až v konci mu došly síly.

Muži: Koech (Keňa) 2:12:15, Birru (Et.) 2:12:25, Štefko (ČR) 2:12:35 . . . 16. Serbessa 2:18:01, 17. Novák 2:18:48 . . . 24. Bláha 2:30:09, 99. Martin Frelich 2:51:16, 100. Pavel Frelich (oba Sokol) 2:51:16, 124. Rodina (Písek) 2:54:15, 140. Reitinger (KTP Tábor) 2:55:35, 172. Luboš Hruška (Sokol) 2:58:02, 173. Malík 2:58:13, 174. Felenda (oba Borovany) 2:58:18.

Ženy: Ammanová (Et.) 2:31:48 . . . 9. Churaňová 2:45:29.

Ve štafetě sportovních škol skončilo Gymnázium olympijských nadějí Č. Budějovice osmé výsledkem 2:43:55, vyhrály Pardubice za 2:31:44. V závodě žen byla jindřichohradecká studentka v dresu Jihlavy Kamila Jirků 26. za 3:19:40. Maratón absolvoval také táborský trenér David Bor (3:17:12).