Týdeník Kotnov
V roce 1904 byly založeny první atletické oddíly Táborita a Bořivoj. Od té doby se začala psát atletická historie, ve které jsou i velké postavy československé a české atletiky.
Největšími postavami táborské atletiky jsou: František Douda - bronzový z OH v Los Angeles v roce 1932 ve vrhu koulí a Helena Fuchsová - pátá z OH v Sydney 2000 v běhu na 800m. Kromě těchto dvou největších postav měla a má táborská atletika velkou řadu závodníků, kteří se zúčastnili vrcholných závodů jako mistrovství světa, mistrovství Evropy a juniorských světových a evropských šampionátů – J. Skobla, D.Wildová, B. Krchová, P. Holomek, atd. V současné době se připravuje na své první olympijské hry táborská odchovankyně Iva Straková. V Aténách bude startovat ve skoku vysokém a všichni jí budeme moc fandit, aby se jí dařilo stejně, jako další odchovankyni táborské atletiky Heleně Fuchsové na minulých olympijských hrách v roce 2000. Ze Sydney si Helena přivezla výborné 5.místo z běhu na 800m.
Táborští atleti mají za sebou první polovinu sezóny a vystoupení na některých mistrovstvích republiky. Letos dosáhl zatím jako jediný na republikovou medaili Václav Gabriel. Stříbrnou medaili ve skoku o tyči vybojoval na dorosteneckém šampionátu v Liberci v novém osobním rekordu 410cm. Na to potom navázal výborným 5.místem na vícebojařském mistrovství České republiky. Mezi českou atletickou špičku se podařilo prosadit i dalším táborským závodníkům – Lucii Permedlové - 6.místo v závodě na 400m překážek dorostenek, Marku Hrubému ve stejné disciplíně mezi juniory, Barboře Táborské – 8.místo ve skoku o tyči žen, Filipu Dvořáčkovi – 8.místo mezi dorosteneckými tyčkaři, Petru Krchovi – 8.místo v závodě na 800m dorostenců atd.
Domovským stadionem pro táborskou atletiku byl a je Stadion Míru, který se po téměř pěti letech dočkal zahájení rekonstrukce atletické dráhy a sektorů. V posledních letech byli nuceni táborští atleti svůj domovský stadion téměř opustit a svou tréninkovou činnost z větší části přesunout na školní hřiště s umělým povrchem a s výkonnějšími závodníky dojíždět na tréninky do Nové Včelnice. Stejně tak to dopadlo i s pořádáním atletických závodů, které se z Tábora téměř vytratily. Vždyť poslední tři ročníky Velké ceny Tábora se již konaly mimo Tábor v Nové Včelnici.
Nový stadion s rekonstruovanou atletickou dráhou bude mít po celé délce 8 drah a kompletní sektory pro pořádání atletických závodů na republikové i mezinárodní úrovni. Bohužel celkový stav stadionu byl před rekonstrukcí v dosti zchátralém stavu. Zatímco atletická dráha a sektory by měly být ještě v letošním roce zprovozněny, oprava ostatních prostor stadionu bude muset být provedena postupně. Byla by jistě škoda mít hezkou atletickou dráhu uprostřed polorozpadlých tribun a ochozů. Určité kroky k nápravě byly již podniknuty a je přáním nás všech, abychom mohli 10.října uspořádat mezinárodní utkání mládežnických družstev Jižních Čech, Horního Rakouska, Dolního Rakouska a Dolního Bavorska právě v Táboře, neboť v letošním roce je pořadatelem Jihočeský atletický svaz a takový stadion, jaký se buduje v Táboře, zatím v celém Jihočeském kraji není. Do budoucna se budeme snažit dostat do Tábora i mistrovské závody a ucházet se třeba i o některé mezistátní utkání, aby příznivci královny sportů se mohli přijít podívat na atletiku přímo v Táboře.
Kromě toho, že se na novém stadionu budou moci pořádat takovéto závody, bude možno opět obnovit činnost atletického oddílu na jednom místě a vytvořit zázemí pro celou táborskou atletiku. V současné době jsou tréninkové skupiny roztroušeny po celém Táboře a okolí a hledají podmínky pro zajištění tréninkové činnosti. Výhodou drah s umělým povrchem je, že i v zimních měsících je možné na této dráze kvalitně trénovat. Přejme si, aby celá rekonstrukce Stadionu Míru proběhla v pořádku a Tábor se tak zařadil mezi sportovní města s dlouholetou atletickou tradicí a krásným atletický stánkem.