Stalo se

Co se stalo, co se děje a co se chystá...

Vrcholí přípravy na MČR ve vícebojích

Již za týden bude odstartováno Mistrovství České republiky ve vícebojích, které bude největším atletickým svátkem nejen v Táboře, ale i v celém jihočeském kraji. Již za týden bude odstartováno Mistrovství České republiky ve vícebojích, které bude největším atletickým svátkem nejen v Táboře, ale i v celém jihočeském kraji.Do Tábora se sjede téměř kompletní česká špička od žákovských, přes  dorostenecké, juniorské kategorie až po muže a ženy, aby se utkali o mistrovské tituly a pro některé z nich to bude i poslední možnost splnit nominační kritéria pro Mistrovství Evropy a Mistrovství světa juniorů.

Ačkoliv se v Táboře nepředstaví v soutěžích mužů Roman Šebrle a ani Tomáš Dvořák, naši nejúspěšnější desetibojaři posledních let, určitě se bude na co koukat. Přihlášen je např. třetí nejlepší český desetibojař Josef Karas s letošním výkonem 7849 bodů nebo nejlepší letošní sedmibojařka Michaela Hejnová. V juniorských kategoriích očekáváme útok na limit pro MSJ v Pekingu od čtveřice Vácha, Sazima, Doskočil a Nešvera. Mezi juniorkami by se mohly představit dvě limitářky pro Peking Kateřina Cachová a Eliška Klučinová. Tomáš Dvořák by se měl v Táboře při Mistrovství České republik objevit jako host a jeho účast i v této roli je velkou poctou celému šampionátu.

Vícebojařské mistrovství mužů a žen se koná již od roku 1969 a za tu dobu nasbírali nejvíce titulů Martin Machura (6x) a Marcela Koblasová (4x). Mezi medailistkami je i táborská odchovankyně Jiřina Borešová – Rybová se 4 získanými medailemi.

Juniorské mistrovství je nejmladší a pořádá se od roku 1990. Mezi juniory získal v roce 1999 mistrovský titul táborský Tomáš Purman, který by se měl při letošním mistrovství rovněž představit. V Plzni nasbíral minulý týden úctyhodných 6 298b., čímž jenom o pár bodů odolal krajský rekord.

Dorostenci se o mistrovské tituly utkávají od roku 1969 a právě jedno z nich se konalo v roce 1983 v Táboře. Nejvíce tituly se může pochlubit Jiří Patzák (3x) a trojice dorostenek Jan Basová, Marie Severýnová a Marcela Koblasová (všechny 3x). Z pohledu táborské historie byly táborské atletky v této kategorii nejúspěšnější. Po jednom titulu vybojovaly Petra Kuralová, Michaela Milcová a Dana Wildová.

Žákovské mistrovství se rovněž koná od roku 1969 a za tu dobu se podařil mistrovský double pouze Elišce Klučinové a Kateřině Cachové )obě mají splněný limit pro MSJ v Pekingu).

Tato největší atletická událost se koná za podpory města Tábor, Českého atletického svazu a Jihočeského kraje a bude odstartována již v pátek 21.července dopoledne, kdy se představí starší žákyně, starší žáci, dorostenci a dorostenky. V těchto kategoriích by se měli představit i táborští závodníci a mezi největší želízka bude patřit Markéta Mikešová. V sobotu tyto kategorie své soutěže dokončí a kategorie juniorů, juniorek, mužů a žen zahájí své. Mezi muži bude konkurovat českým desetibojařům Rakušan Roland Schwarzl s osobním rekordem 8102 bodů, který stejně jako naši borci, chce splnit limit na Mistrovství Evropy. Slavnostní zahájení za účasti čelních představitelů města Tábor, Jihočeského kraje a Českého atletického svazu se koná v sobotu ve 12 hod. Kromě desetibojařů a sedmibojařek se představí v sobotu další atletická elita, která se bude v soutěži dálkařů snažit o splnění limitů pro Göteborg. Limit je rovných osm metrů a o jeho splnění se budou pokoušet Štěpán Wagnerz pražské Dukly (letos 789cm, loni však 811cm) a budějovický Tomáš Pour (letos 788cm). Zlepšit své letošní maximum se bude snažit i Petr Lampárt, který právě před rokem skočil 790cm a Jaroslav Voves s osobním rekordem 761cm. Určitě bude tento vložený závod příjemným zpestřením a velkým zážitkem. V jednání je i další vložený závod na 110m překážek, ve kterém se budou v neděli v 10:15hod. o limit pokoušetStanislav Sajdok (letos 13,79), Jan Čech, Petr Svoboda, Tomáš Dvořák, Michal Krejčí a Štěpán Tesařík. Pokud by byl tento závod potvrzen, uviděli bychom Tomáše Dvořáka nejen jako hosta, ale i jako závodníka, což by si všichni příznivci atletiky moc přáli. V neděli celý šampionát končí a věříme, že v Táboře se podaří závodníkům zlepšit si svá osobní maxima a splnit limity pro Mistrovství Evropy a Mistrovství světa juniorů.

Táborští atleti zvou všechny příznivce tohoto sportu, ale i všechny milovníky sportu na tyto dva atletické svátky.