Ne náhodou připadlo pořadatelství Mistrovství České republiky v atletice pro rok 2008 atletickému oddílu VS Tábor. Za to, že Český atletický svaz nasměroval tuto výjimečnou událost k jihočeskému městu a odklepl právě jemu pořadatelské privilegium, může v minulých letech v Táboře kvalitně odvedená práce při pořádání MČR ve vícebojích, Memoriálech ing. Pána a Velkých cenách Tábora. Startovala tady nejen česká atletická špička, ale i mezinárodně ostřílení atleti.
Novopečení organizátoři pocítili radost a zároveň zodpovědnost z toho, že budou hostit takto vrcholnou akci a v tu chvíli roztočili kolotoč příprav včetně shánění potřebných financí. Do společné kasy přispěl Český atletický svaz, pozadu nezůstal Jihočeský kraj ani táborská radnice. Nemalé úsilí také vynaložil každý, kdo mohl zajistit jakoukoli částku nebo dar, který by přispěl k realizací tak náročného projektu. Atletika, byť královna sportu, není zrovna žádaným objektem sponzorských aktivit. O to větší dík patří těm, kteří na tento podnik přispěli a podílejí se tak na zprostředkování sportovních zážitků všem vítaným a očekávaným divákům.
Je toho mnoho, z čeho mohou mít Táborští strach a co dokonale prověří jejich nikterak elévské pořadatelské schopnosti. Ale úsilí a zejména citová investice, kterou všichni členové atletického oddílu do přípravy vložili, je zárukou vytvoření plnohodnotného soutěžního prostředí, kde atleti svedou nelítostné souboje v duchu fair play, při kterých si diváci přijdou určitě na své. Vždyť se před jejich zraky představí atleti, kteří splnili limity na Olympijské hry v Pekingu, nebo o ně budou na poslední chvíli usilovat.
Nezbývá než popřát hodně štěstí organizátorům, aby vše klapalo, divákům, aby si užili nejen sportovně atraktivní ale i kulturní prostředí a především atletům, aby byli podle svých představ a možností maximálně spokojeni s dosaženými výkony.
Organizace MČR
M ČR se odehrává ve dvou dnech. Na mistrovství se kvalifikují nejlepší atleti podle průběžných sezonních tabulek. Závodí muži, ženy, ale i mladší kategorie podle výkonnosti. Do těchto dvou dnů jsou rozděleny všechny atletické disciplíny kromě desetiboje, maratonu a chůze. Všechny disciplíny by se daly rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou sprinty a střední tratě, kde atleti nejprve absolvují rozběhy a posléze postupují do finále, dále se jedná o běhy na delší tratě, kde dochází pouze k finálovému běhu. Poslední kategorií jsou technické disciplíny, které jsou organizovány jako jeden závod, v průběhu kterého po třech pokusech osm nejlepších potupuje do finále (koule, oštěp, disk, kladivo, dálka, trojskok), anebo jsou závodníci vyřazeni po neúspěšných pokusech na jednotlivých výškách, o celkovém pořadí rozhoduje nejvyšší překonaná výška (tyč, výška). Pro Vás diváky je podstatný časový program, který můžete nalézt zde v novinách. Doporučujeme Vám sledovat začátky zejména finálových disciplín. Průběh ostatních disciplín je možné sledovat na velkoplošné televizi, která zde v Táboře bude na Mistrovství ČR instalována poprvé zde v Táboře.
Rozhodčí atletiky a měření výkonů
Kvalitní uspořádání atletických závodů a soutěží klade nároky na přípravu, organizaci a rozhodování. Proto jsou na dráze a v poli i paní a pánové s kvalifikaci rozhodčího atletiky. Rozhodčí atletiky je důležitou postavou při atletických soutěžích nebo závodech. V jejich průběhu má možnost působit výchovně nejen na závodníky, ale i na diváky. Jeho povinnosti a práva vyplývají z technických ustanovení Pravidel atletiky. Výkon rozhodčího při závodech je prověrkou přípravy sportovce a současně i práce trenéra.
V současné době se na významných a vrcholových atletických soutěží (MČR, MS, OH, mítinky) používá elektroniky - záznamové techniky a cílových kamer a přesnost měření se provádí na setinu sekundy. Od startérova výstřelu se automaticky spouští časová a záznamová technika a výsledky měření máme k dispozici prakticky několik sekund po doběhu včetně tisku a s možností přehrání na velkoplošné obrazovce.
Při MČR budou použity dvě cílové kamery, jedna z nich je označena jako úřední. Časy a umístění stanovené druhou kamerou se vezmou v úvahu pouze v případě pochybností o přesnosti měření úřední kamery nebo je-li potřeba dalšího snímku při řešení nejasností v pořadí v cíli (např. při překrytí závodníků na úředním záběru).
Při bězích na tratích do 200 m včetně, ve skoku dalekém a v trojskoku musí být rekordní protokol doložen zápisem rozhodčího o síle a směru větru při rekordním výkonu. Na všech významných soutěžích musí být proto instalováno zařízení na měření větru.
Přesahuje-li rychlost větru naměřená ve směru běhu v průměru hodnotu +2,0 m/s (do zad běžce nebo skokana), nebude výkon uznán jako rekord.
Rekordy v soutěžích v poli musí být změřeny třemi rozhodčími pomocí kalibrovaného a ověřeného pásma, ocelového měřidla nebo pomocí exaktního měřícího přístroje. Použité nářadí a náčiní musí odpovídat předpisům IAAF. Při všech soutěžích stanovených pravidlem IAAF musí být náčiní poskytnuto všem závodníkům organizačním výborem závodů. Závodníci nesmějí používat jiné náčiní než náčiní dodané pořadatelem. Výjimkou je vlastní skokanská tyč. Na území ČR smějí závodníci používat vlastní náčiní též ve vrhačských disciplínách (disk, kladivo, oštěp). Před soutěží však musí náčiní zkontrolovat a označit určený rozhodčí. Takové náčiní pak musí být při soutěži k dispozici ostatním soutěžícím.
Rovněž výkony, při nichž se měří vzdálenost (skok do dálky, vrh koulí a hody oštěpem, diskem nebo kladivem) se používá měření pomocí kalibrovaných ocelových pásem nebo pomocí optiky ve spojení s elektronikou. Role rozhodčího pak spočívá v přesném označení místa doskoku či dopadu nářadí a zapíchnutí odrazového optického terče a pak již nastupuje elektronika. Přesnost měření se provádí na setinu metru.
Při MČR bude použito elektronického zařízení pro měření délek a je určen rozhodčí pro dozor nad tímto zařízením.Pro zajištění správné činnosti zařízení dohlíží spolu s rozhodčími a vrchním rozhodčím pro soutěže v poli na srovnávací měření s výsledky získanými měřením pomocí ověřeného kalibrovaného ocelového pásma, které musí být provedeno jak před, tak i po soutěži.
Při skocích do výšky, do dálky, v trojskoku, při vrhu koulí a při hodech diskem, kladivem a oštěpem i skoku o tyči mají závodníci na vykonání pokusu od vyzvání rozhodčím dobu jedné minuty. Časový limit se prodlužuje v závěrečné fázi soutěží ve skoku vysokém a ve skoku o tyči, kdy se snižuje počet závodníků a musí být prodloužen interval pro zotavení mezi pokusy. Rozhodčí kontroluje dobu od vyvolání závodníka k provedení pokusu do okamžiku jeho zahájení a 15 sekund před uplynutím časového limitu musí závodníka upozornit (žlutý praporek nebo jinak).
Doprovodný program
Pořadatelé Vám nabízí celodenní program pro celou rodinu. Kromě kvalitní atletiky se v ceně vstupenky můžete ve vymezených hodinách osvěžit ve venkovním bazénu a v pátek od 21:00 na Sokolské plovárně poslechnout koncert skupiny Another way.
V sobotu od 12:00 hod. bude pro děti připraven závod formou Kid´s athletic, což je zábavná forma atletiky, kde si děti mohou vyzkoušet např. hod pěnovým oštěpem, přeběhnout molitanové překážky atd. Nad touto akcí převzala záštitu vicemistryně světa ve skoku o tyči z minulého roku Kateřina Baďurová.
Obě akce jsou Vám přístupné po předložení platné vstupenky.
Na závěr každého dne bude provedeno slosování vstupenek o zajímavé ceny. Můžete vyhrát třeba sedací soupravu Aksamite, zájezd na Zlatou ligu Weltklasse v Zurichu, dárkové koše, nebo například dárkovou sadu ovocných destilátů. Doporučujeme Vám setrvat do konce závodních dní a neošidit se tak o možnost zajímavé výhry.
Atletický oddíl TJ VS Tábor Vás zve na další atletické akce:
Velká cena Tábora a Memoriál Ing. Jana Pána v běhu na 800m – letošní ročník Velké ceny Tábora v atletice je již 47. Jedná se o atletický mítink s finančními prémiemi za medailová umístění a dosažené výkony. Memoriál Ing. Jana Pána je vzpomínkový závod na jednu z největších postav táborské historie, výborného běžce, který jako první Jihočech zaběhl trať 800m pod hranici dvou minut. Ing. Jan Pán byl dlouholetým úspěšným trenérem a předsedou táborského oddílu. Tento závod si získal velkou oblibu u českých a i zahraničních běžců a třeba v minulém roce zde na této trati startovalo téměř 40 závodníků.
Datum a místo konání: 9. Srpna 2008 od 13:00 hod. na stadionu Míru v Táboře
Memoriál Ing. Zbyňka Šourka ve skoku vysokém – 9.ročník vzpomínkového závodu ve skoku vysokém mužů a žen na předčasně zesnulého výborného atleta a hlavně člověka. Výškaři využívají tohoto mítinku v závěru sezóny k vylepšení svých nejlepších výkonů.
Datum a místo konání: 21.září 2008 od 14:00 hod. na stadionu Míru v Táboře
Lesní běh Pintovkou – jeden z nejstarších běhů nejen v Jihočeském kraji, ale i celé republice. V tomto roce se bude konat 58.ročník. Tímto závodem se atleti loučí s uplynulou sezónou a zahajují přípravu na novou sezónu. Závod je veřejný a je určen pro kategorie nejmenších dětí až po veterány.
Datum a místo konání: 8.listopadu 2008 od 9:30 hod. v lesoparku Pintovka v Táboře
Více se o těchto akcích dozvíte na www.atletikatabor.cz.
Pro Vaše děti nabízíme:
Atletický oddíl TJ VS Tábor nabízí Vašim dětem sportovní vyžití v atletické přípravce. Tyto tréninky jsou zaměřeny na rozvoj všestranných pohybových schopností pod dohledem kvalifikovaných trenérů. Atletika je dále sport, který Vašemu dítěti zajistí zdravý rozvoj osobnosti s motivací k dosahování individuálních cílů, zlepšení volních vlastností a podpoře cílevědomosti. Dětem nabízíme příjemný kolektiv stejně starých kluků a holek, pohyb v moderním atletickém areálu a mnoho pestrých zážitků na závodech a pravidelných soustředěních. Náplň tréninků je velice pestrá, všeobecná příprava se skládá z míčových her, běhání, plavání, a s postupem času i zaměření se na vybrané atletické disciplíny. V průběhu roku je pořádán seriál závodů Dětská atletická liga, kde mají děti možnost si vyzkoušet jednotlivé disciplíny, sbírat body za umístění a účast. Těm nejlepším jsou pak při slavnostním vyhlášení předány ceny.