Na táborském stadionu Míru začalo 39. mistrovství republiky na dráze. První den se třikrát se měnily rekordní tabulky ČR!
To byl úvod! Poprvé zazněl na šampionátu startovní výstřel a byl z toho ulitý start. Když zazněl podruhé, byl z toho čeký rekord. Lucie Škrobáková sice nevylétla z bloků úplně bleskově, ale i tak z toho vznikl čas 13.03, o 2 setiny lepší dosavadního národního maxima Ivety Rudové. "Forma byla dlouhodobě, ale konečně mi sedl závod," líčila Škrobáková, která je stále asi o něco známější pod svým starším jménem Martincová. "Řídila jsem se větrem. Řekla jsem si, že pokud bude foukat do zad, zkusím do toho jt naplno. Vítr se sice zprvu točil, ale když mi chvíli před zakleknutím do zad skutečně foulo, rozhodla jsem se, že není nač čekat," dodala. To pravé ořechové však přišlo až ve finále, kdy za regulérního větru + 1 m/s srazila poprvé v historii nejlepší český čas pod 13 sekund. A to hned o 7 setin, takže od dnešního odpoledne platí: NR=12.93! "Je to super, všechno co jsem chtěla, se mi splnilo," těšilo svěřenkyni trenérky Jany Jílkové.
Na druhém místě doběhla ve vlastním nejlepším výkonu letošní sezony 13.47 Petra Seidlová, kolegyně Škrobákové z USK. Bronz získala Lenka Lepičová ze Sokola Plzeň (13.64).
Další ze zářivých představení předvedl Petr Svoboda, který se protančil nad překážkami zdánlivě bez úsilí a cíloval v úžasném čase 13.29. To je o 12 setin lepší výkon, než jeho týden starý národní rekord v Lille. Rychleji běželo letos na světě jen osm borců, v Evropě zatím nikdo. "Nejdřív jsem si myslel, že to je snad apríl," komentoval svěřenec Ludvíka Svobody první pohled na časomíru. "Šel jsem to schválně lehce, protože jsem na dnešek špatně spal, a jenom jsem chtěl jistit postup. Možná proto jsem ale neshodil jedinou překážku, jak je jinak mým zvykem," kroutil nevěřícně hlavou. "Já ani nevím, na jaký čas si teď mám myslet, protože jestli jednou všechno vyjde, tak to bude fakt... rychlý," dodal, hledaje správná slova.
Ve finále mu však úsměv trochu zmrzl na rtech, po druhém ulitém startu byl totiž vykázán z dráhy. Cestu k titulu, už pátému v kariéře, tak měl usnadněnu Stanislav Sajdok z Dukly Praha, jemuž stačilo 13.70. Druhý byl Michal Krejčí z USK Praha (14.27), bronz putuje do Vítkovic zásluhou Jiřího Smoly (14.28).
Fascinující sprinterské představení pokračovalo i na hladkých tratích. V ženské kategorii zaostala Kateřina Čechová po výkonu 11.57 jen dvě setiny za svým osobním rekordem. Mezi muži se pak i při neúčasti Jiřího Vojtíka dostaly hned tři sprinteři pod 10.50. Nejlepší z nich byl majitel olympijského limitu ČAS vítkovický Lukáš Milo, který vylepšil své osobní maximum na 10.26 a osamostatnil se na třetím místě národních tabulek, dvě setiny za rekordem. Druhý byl ve vynikajícím finále Jan Veleba (ARC Brno), v jehož osobních statitikách bude ode dneška zářit čas 10.33. A třetím do party elitních byl Rostislav Šulc, kterému změřili 10.49.
Oštěpařka Barbora Špotáková poslala v první sérii své náčiní minimálně půlmetr za 70 metrů, všeobecné nadšení však zchladil červený praporek. "Byl to klasický deseticentimetrový přešlap, nešlo se zastavit," povzdychla si mistryně světa z Ósaky s lítostí. "Je to nevyužitá příležitost. Jsem naštvaná," doplnila svěřenkyně Rudolfa Černého. V dalších hodech s jí dařilo už méně. Nejdále hodila 64.47 m. "Člověk pak moc chce, to je normální. Doufám, že se dám v příštích týdnech do kupy. Těším se na trénink a energie naberu habaděj. Určitě na 70 m myslím," doplnila.
Na druhém místě skončila Jarmila Klimešová hodem 60.69 m. Třetí byla již s velkm odstupem Kateřina Žofková z Bíliny.
Ve skoku vysokém mužů zopakoval Tomáš Janků nominační výkon pro OH, když skočil 230 cm. O tutéž výšku se pokoušeli Jaroslav Bába a Svatoslav Ton. Nakonec se oba museli spokojit s 224 cm, což je pro Tona signálem zlepšující se výkonnosti.
V tyči posunul Jan Kudlička svůj letošní výkon na 562 cm a o jeden centimetr se tak vzdálil svým pronásledovatelům v boji o olympijskou nominaci. Ti se však také činili a nechybělo mnoho a jak Štěpán Janáček, tak Michal Balner měli zapsáno o dost více než 542 cm. Také Lukáš Becyně může být spokojen se svými 529 cm.
Také kladivářky nabídly výbornou soutěž, když se hned čtyři závodnice dostaly za 60 metrů a Radce Hejretové chyběl k pokoření této hranice necelý metr. Nejdále čtyřkilové náčiní poslala česká rekordmanka Kateřina Šafránková ze Sokola Kolín, která zaútočila ve čtvrté sérii na dosud vedoucí Lenku Ledvinovou (Olymp Praha) a za výkon 67.47 metru získala premiérový titul v kariéře. Navíc je to pro ní dobrý ukazatel formy před MSJ, kam odjíždí jako jedna z favoritek. „Je to supr. Jsem před Bydhoší klidnější. Konečně to byl závod, do čtvrtého hodu jsem prohrávala, musela jsem zabojovat a vyšlo to,“ usmívala se svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře. K rekordu mistrovství Lucii Vrbenské jí chybělo 39 cm. Druhá skončila Lenka Ledvinová, která měla velmi vyrovnanou sérii a pokaždé přehodila 64 metrů. Nejlépe se jí dařilo ve čtvrté sérii, kde hodila 65.66 m. Třetí skončila Jana Hyjánková (Hvězda Pardubice) v OR 62.95. Poslední z 60metrových byla Romana Grómanová (Vítkovice).
V kouli stvrdila domácí dominanci pardubická Jana Kárníková, které pokaždé naměřily vrh za 16 metrů. Nejdále to bylo v poslední, šesté sérii, kde poslala své náčiní do vzdálenosti 16.49. Druhé stříbro na šampionátu přidala v kouli především kladivářka Lenka Ledvinová (15.22). Bronz získala staroboleslavská Andrea Valešová (14.57).
Kompletní výsledky po kliknutí sem.
zdroj www.atletika.cz