Po dvou letech se vrátil vícebojařský šampionát do Staré Boleslavi, kde před dvěma lety se povedl zlatý hattrick zásluhou Denisy Chládkové, Lucie Šetelíkové a Markéty Mikešové. Až do tohoto víkendu se považoval tento úspěch z říše snů za nepřekonatelný. Ovšem táborští atleti a atletky ukázali, že se dá k tomu ještě něco přidat. Zlatý hattrick, jedna bronzová medaile, tři nové krajské rekordy a jeden pohádkový návrat je v celé táborské historii jednoznačně unikátní. Stalo se to díky Denise Chládkové, Lucii Šetelíkové, Michalovi Urbanovi a Markétě Mikešové.
O první zlatou medaili se postarala Denisa Chládková a hned od začátku soutěže se jí dařilo překonávat svá osobní maxima. V úvodních překážkách zaběhla 15,23 a dala tak zapomenout na nešťastný pád při halovém víceboji. Ve výšce překonala 166 cm, což znamenalo další osobní zlepšení. To pokračovalo i ve zbylých dvou disciplínách prvního dne, ve vrhu koulí 9,59 m a v běhu na 150 m prolomením devatenáctisekundové hranice časem 18,90. Druhý den se zahajovalo královskou disciplínou Denisy, skokem dalekým. Zde mohla litovat povedeného třetího pokusu, který bohužel byl pro přešlap nezdařený a tak do víceboje se zapisoval výkon 525 cm. V hodu oštěpem padl již pátý osobní rekord, když oštěp dolétl do vzdálenosti 25,60. V závěrečné disciplíně pak zaběhla 800 m za pěkných 2:31,50 a celkem nasbírala 4 726 bodů a překonala krajský rekord starších žákyň své oddílové a tréninkové kolegyně Markéty Mikešové z roku 2007, který měl hodnotu do té doby hodnotu 4 606 bodů.
V žákyních startovaly ještě Monika Mašková a Hana Makovcová. Zatímco pro Hanu Makovcovou to byla republikové premiéra, Monika již vícebojařských šampionátů má za sebou více. V minulém roce ještě v kategorii mladších žákyň v Jablonci nad Nisou zvítězila, letos však absolvovala svůj premiérový sedmiboj. Monika od začátku také překonávala jeden osobní rekord za druhým. První den v každé disciplíně padlo osobní maximum – 100 m překážek 16,65, ve výšce vyrovnaný osobní rekord 148 cm, když na výšce 133 cm se v soutěži zachraňovala až třetím pokusem, v kouli pak 7,90 m a 150 m zaběhla opět pod dvacet vteřin – 19,79. Druhý den se ve skoku dalekém musela spokojit s 482 cm, ale v oštěpu si vytvořila rovněž osobní rekord 23,62 m a v osmistovce pak velké zlepšení na 2:33,29 a jenom pouhých 51 bodů Monice chybělo k překonání hranice 4 000 bodů. Hanka Makovcová si rovněž vytvořila v rámci sedmiboje několik nových osobních rekordů – 100 m překážek 16,85, dále v oštěpu výkonem 17,00 m a v běhu na 150 m časem 20,18. Smůlu si vybrala ve skoku dalekém, který patří k jejím silnějším disciplínám, když kvůli bolestem okostic se nemohla srovnat s rozběhem a tak si do soutěže zapsala pouhých 3,71 m. Hanka prokázala velkou bojovnost a určitě patří k talentovaným závodnicím.
Lucie Šetelíková závodila na vícebojařském šampionátu naposledy právě před dvěma lety ve Staré Boleslavi, kde vybojovala republikový titul v kategorii starších žákyň. V minulém roce závodila v sedmiboji pouze v rakouském Götzisu, kde se neúspěšně pokoušela o limit pro MS do 17 let. Mistrovský víceboj zahájila výkonem 14,53 na 100 m překážek, kterým zaostala pouhou jednu setinu za osobním rekordem. Ve skoku vysokém pak překonala 160 cm a může litovat lehce shozené laťky na 163 cm. V kouli se kvůli dešti těžko vyrovnávala s kluzkým kruhem a výkon 11,44 m neodpovídal jejím možnostem, ale tento výkon dával naději na kvalitní výkon v sedmiboji. Běh na 200 m je velmi silnou disciplínou a tak časem 25,61 si připsala další cenné body. Ve druhém dni předvedla pěkných 545 cm ve skoku dalekém a to byl i nejdelší pokus z celého startovního pole. V hodu oštěpem zaostala za svým loňským osobním rekordem, když oštěp poslala do vzdálenosti 28,09 m. Avšak v závěrečné disciplíně pak rozhodla o svém vítězství novým osobním rekordem na 800 m, který má nyní hodnotu 2:28,34. Celkovým součtem tak zaostala o pouhých 63 bodů za magickou hranicí pěti tisíc bodů. Ovšem 4 937 bodů je nyní i novým krajským rekordem, který dosud držela výkonem 4 819 bodů rovněž Markéta Mikešová.
Druhou zástupkyní táborské atletiky v soutěži dorostenek byla Nikola Černá. Ta o sedmdesát sedm bodů pokořila hranici čtyř tisíc bodů, což je její nový vícebojařský šampionát a skončila na 11. místě. Rekordní víceboj zahájila Nikola časem 15,75, ve výšce pak překonala 154 cm, kouli poslala do vzdálenosti 9,51 m a první den zakončila časem 27,08 v běhu na 200 m. Druhý den sbírala body za 490 cm ve skoku dalekém, za 28,17 m v hodu oštěpem a do cíle závodu na 800 m doběhla v čase 2:47,52.
Stejně jako Lucie Šetelíková absolvovala i Markéta Mikešová svůj poslední mistrovský víceboj právě v Houštce před dvěma lety. To však netušila, že za rok bude muset podstoupit náročnou operaci únavové zlomeniny a na řadu měsíců na atletiku zapomenout. V Houštce jí sice její tréninkové kolegyně sebraly v jeden den dva krajské rekordy, ale Markéta si ziskem bronzové medaile vybojovala velké vítězství s nepřízní osudu a dokázala se vrátit do české špičky ve velkém stylu. Již na překážkách si o setinu vylepšila svůj letošní nejlepší výkon. Bohužel ve výšce a kouli se nepodařilo úplně navázat na výkony z letošní sezóny, ale i tak se stále pohybovala v průběžném pořadí v medailových vodách. Poslední disciplínu prvního dne, běh na 200m, zaběhla za 26,48 a tím si udělala letošní maximum. Druhý den ve skoku dalekém potvrdila vzrůstají výkonnost a dokázala se posunout už na 559 cm, což je pouhých pět centimetrů od osobního rekordu, ale znamená i vedení v průběžných letošních českých juniorských tabulkách. Bohužel se při tomto pokusu následně projevila bolest nártu. V hodu oštěpem se i s tímto drobným handicapem dostala na 30,56 a zaostala jenom jedenáct centimetrů za svým osobním maximem. V závěrečném běhu na 800 m se bolest negativně projevila na výkonu. Ovšem náskok před čtvrtou a pátou v pořadí byl již tak veliký, že si mohla dovolit běžet volněji a šetřit si tak bolavou nohu. Celkem nasbírala při svém vícebojařském návratu 4 389 bodů.
Michal Urban se postavil na start svého prvního mistrovství České republiky. Svěřenec trenéra Jaroslava Drdy zahájil rovněž s osobním rekordem hned v úvodní disciplíně 60 m překážek – 9,58. V hodu kriketovým míčkem překonal padesátimetrovou hranici o padesát dva centimetrů a to byl rovněž nový osobní rekord. Třetí disciplína a třetí osobní rekord. Tentokrát na 60m časem 7,88. Pouze ve skoku dalekém osobní rekord nepadl. I tak výkon 529 cm znamenal pouhou jednobodovou ztrátu na vedoucího závodníka. Závěrečná půlka byla nejdramatičtějším bojem celého mistrovství o republikový titul. Michal dokázal po velmi rychlém průběhu závodu najít v sobě síly pro drtivý finiš v závěrečné rovince a výkonem 2:20,20 rozhodl pro sebe o zlaté medaili. Součet bodů 2 571 je i novým krajským rekordem.
Všem zástupcům táborské atletiky patří velké poděkování a uznání za předvedené výkony.