Hodnocení sezóny 2005

Táborská atletika má za sebou 101.rok svého působení. A tento rok se táborští konečně dočkali dokončení rekonstrukce Stadionu Míru, o kterou se snažili od roku 1999.

Díky dokončení se tak mohly do Tábora vrátit opět atletické závody a nebylo jich zrovna málo. Ačkoliv jsme stadion slavnostně otevírali v polovině června, největší závody nás teprve čekaly. Jedním ze stěžejních atletických podniků byl 44.ročník Velké ceny Tábora, která se po několikaletém přesunu do Nové Včelnice opět vrátila na domácí stadion. Vyjímečná nebyla však pouze svým návratem, ale i 1.ročníkem Memoriálu Ing. Jana Pána v běhu na 800m s odhalením pamětní desky dlouholetému předsedovi, výbornému běžci a trenérovi. K tomuto memoriálovému závodu se sjela česká běžecká špička v čele s olympionikem a nejlepším běžcem u nás Michalem Šnebergerem. I v dalších disciplínách se představili olympionici, např. Štěpán Janáček v tyči a Jarmila Klimešová v oštěpu. Kromě těchto atletických es startovalo v Táboře mnoho předních českých reprezentantů a dokázali v Táboře vytvořit i nejlepší letošní výkony v České republice. Příkladem byl Petr Lampárt s letošním nejdelším českým skokem 790cm. Podzimní část sezóny byla po stránce organizační hodně náročná. Největším závodem bylo semifinále MČR družstev dorostu, kde se podařilo domácím vybojovat postup do finále MČR, kde obsadili vynikající 8.místo. Kromě těchto mistrovských soutěží jsme pořádali i jubilejní 55.ročník Lesního běhu Pintovkou s účastí vice než 220 běžců a i letošní ročník Dětské atletické ligy byl díky mladým závodníkům velmi zdařilým. V individuálních startech se dočkala táborská atletika zásluhou Marka Hrubého po vice než 18 letech účasti táborského závodníka na mistrovství Evropy juniorů. Jako člen štafety pomohl českému kvartetu na 4x400m k solidnímu 11.místu a jenom kousek chyběl k postupu a i k českému rekordu. Při MČR jsme i letos vybojovali pro táborské barvy cenné kovy. Již v hale odstartoval úspěšnou sezónu Marek Hrubý, když při MČR juniorů vybojoval mistrovský titul na 400m a na 200m pak přidal bronz. Další bronzové medaile pak přidali Vašek Gabriel ve skoku o tyči a Lucka Permedlová v pětiboji juniorek. Lucka pak na jaře přestoupila do pražské Sparty, kde již delší dobu trénovala. Bohužel stejně jako Vašek Gabriel se pak v létě potýkala se zdravotními problémy. Při letních MČR vybojoval Marek Hrubý další tři bronzové medaile – na juniorech v běhu na 400m a 200m a při MČR do 22 let pak v běhu na 200m. Zásluhou Markéty Mikešové, Vaška Gabriela a Ondřeje Vosátky jsme získali další tři bramborové medaile. Při LODM v Brně se blýskla Markéta Mikešová vítězstvím na 60m překážek. Na tento výkon pak navázala při MČR žactva, když ještě co by mladší žákyně vybojovala již zmíněné nevděčné 4.místo v běhu na 200m překážek a to jí, stejně jako Ondrovi Vosátkovi z běhu na 1500m zajistilo reprezentační dres pro MU do 15let. Zásluhou našich závodníků se měnily i rekordy Jihočeského kraje. Po třech rekordních zápisech mají Marek Hrubý – 200 a 400m v hale, 400m venku, Vašek Gabriel tyč v hale a venku a sedmiboj v hale a Markéta Mikešová – 200m překážek, dálka a spolu se Simonou Havlovou, Lucií Šetelíkovou a Veronikou Ernstovou ve štafetě 4x60. V družstvech se dařilo mladšímu žactvu, staším žákům, dorostencům a ženám. Mladší žákyně s převahou zvítězily ve finále KPD, mladší žáci ve finale vybojovali bronzové medaile. Starší žáci se rovněž radovali z titulu krajského přeborníka a žákyně doplatily na slabou účast závodnic a tak obsadily 4.místo. Největšího úspěchu v družstvech dosáhli dorostenci, když po jasném vítězství v KPD vybojovali zásluhou 3.místo v semifinále MČRdružtev finálovou účast na MČR družstev. Zařadili se mezi 8 nejlepších dorosteneckých družstev v republice. V kategorii dospělých ženy ve II.NL obsdadily dobré 3.místo a moc nechybělo, aby skončily o příčku lépe. Bohužel muži doplatili na zdravotní problémy klíčových závodníků a generační výměnu a nepodařilo se jim zachránit ligovou účast pro příští rok a sestupují do KPD. Zásluhou trenérů Tomáše Purmana a Petry Zvolánkové se podařilo zlepšit práci s přípravkou a k našemu překvapení je zájem o tuto kategorii větší než jsme čekali. Proto jsme rádi, že se k nám přidaly jako trenérky Ilona Volfová a Šárka Chládková, které této trenérské dvojici pomáhají. Podařil se i nábor do nových sportovních tříd při ZŠ Mikuláše z Husi a můžeme tak pokračovat ve vice než třicetileté tradici těchto sportovních tříd, ze kterých vzešla celá řada reprezentantů. Např. Helena Dziurová - Fuchsová, Pavel Holomek, Marek Hrubý, Jiří Smetana, Romana Podušková, Tomáš Purman, Eva Jirmusová – Borová, Petra Kuralová – Kukačková a další. Po letošní sezóně přestupuje do SVS při PSK Olymp Praha Marek Hrubý a přejeme mu, aby se mu podařilo v jeho dalším působišti rozvíjet svůj talent a navázat na výborné výkony z posledních sezón. V příštím roce nás čeká několik vrcholných atletických akcí. Největší bude pořádání MČR ve vícebojích všech kategorií v termínu 21.-23.7., a hned potom jubilejní 45.ročník Velké ceny Tábora s memoriály Ing. Jana Pána v běhu na 800m a memoriálu Ing. Zbyňka Šourka ve skoku vysokém. Již v červnu by to mělo být I republikové finale Atletického čtyřboje ZŠ. Pro Vás se samozřejmě připravuje další ročník Dětské atletické ligy a doufáme, že již více z Vás se představí i při atletických soutěžích v rámci KP či MČR. Poděkování patří i všem sponzorům, kteří se podíleli na výsledcích táborské atletiky, stejně jako domácí TJ VS Tábor a AC Tábor, město Tábor a vedení ZŠ v Táboře a Sezimově Ústí, kde máme možnost zásluhou tělocvikářů vyhledávat a dále pracovat s talentovanými dětmi. Hlavně děkujeme Vám závodníkům i Vám rodičům, že pomáháte k šíření dobrého jména táborské atletiky a moc rádi se s Vámi budeme setkávat při různých atletických i mimoatletických akcích.