49.ročník Swietelsky Velké ceny Tábora a Memoriál Ing. Jana Pána naznačoval podle startovních listin velkolepou podívanou. Tu však pokazila velká nepřízeň počasí. Celé dopoledne před závodem odpovídali pořadatelé na četné dotazy přihlášených závodníků, zda se bude závod vůbec pořádat. Všichni však věřili, že se počasí přeci jenom trochu umoudří a umožní tak důstojný průběh tohoto významného závodu pro táborské atlety. Bohužel však počasí bylo jiného mínění a tak velmi negativně ovlivnilo jak diváckou účast, tak i předvedené výkony.
Z původně avizovaných 12 účastníků z ME v Barceloně se jich však skutečně 10 v Táboře i přes nepřízeň počasí představilo. Táborští pořadatelé ocenili účast všech závodníků zrušením startovného a touto cestou jim ještě jednou děkují za jejich účast, statečnost a předvedené výkony. I v těchto ztížených podmínkách se však bylo na co koukat. Velmi dobře si vedla česká sprinterská jednička Kateřina Čechová, která dokázala v Táboře běžet o více jak jednu desetiny rychleji než při ME v Barceloně. Podle slov jejího trenéra Luďka Svobody se potvrdila výborná kvalita táborské dráhy. Na ní bylo v posledních letech mnohokrát dokázáno, že se v Táboře dobře závodí a to jistě sehrálo i roli při rozhodování závodníků, zda do Tábora přijet. Druhým motivem byla i možnost se ucházet o vypsanou prémii ve společném dvojmítinku s partnerskou Velkou cenou Nového Města nad Metují.
Podle průběžného bodového stavu dokázala právě Kateřina Čechová nasbírat v rámci táborského mítinku nejvíce bodů podle tzv. maďarských tabulek. Druhým nejlépe bodujícím se stal Antonín Žalský, osmý muž koulařského finále mužů při ME v Barceloně. V Táboře poslal kouli do vzdálenosti 19,30 m. Třetí příčka patří rovněž účastníkovi koulařských soutěží v Barceloně Remigiovi Machurovi za výkon 18,84 m. Koulařská soutěž byla i výrazným připomenutím historicky nejúspěšnějšího táborského atleta Františka Doudy, který právě ve vrhu koulí a hodu diskem slavil své největší sportovní úspěchy. Mezi ně patří zisk bronzové medaile na OH v Los Angeles v roce 1932.
Memoriálovou půlku již počtvrté v řadě ovládl slovenský půlkař Jozef Pelikán. I on startoval ve slovenském dresu na ME. V Táboře zvítězil s velkým náskokem v čase 1:51,03, což je vzhledem k podmínkám, za jakých byl podán, obdivuhodný výkon. Letošní ročník byl i ve znamení radosti táborského závodníka Ondřeje Chudého, který na domácím stadionu a při vzpomínkovém závodě na prvního Jihočecha pod dvě minuty, poprvé pokořil tuto magickou hranici.
Výsledky je možné najít na titulní straně těchto stránek či na www.atletika.cz . Fotografie ze závodu můžete zatím shlédnout na www.livefoto.cz . Brzy je dodáme i do naší galerie. Letos se v Táboře představili závodníci z Německa, Rakouska, Slovinska, Slovenska, Ukrajiny, Polska a USA. Rozhodně se opět dokázalo, že v Táboře se i přes nepřízeň počasí umí atletické závody pořádat na vysoké úrovni a táborští tak snad i úspěšně vykročili k zařazení mezi elitní osmičku českých mítinků, které budou zahrnuty v roce 2011 do nové struktury extraligy.
Všem, kteří se podíleli na uspořádání letošního závodu, ať už jako pořadatelé, rozhodčí, technická četa, závodníci či partneři, velmi děkujeme, vážíme si jejich obětavé práce a věříme, že v příštím roce při jubilejním 50. ročníku Velké ceny Tábora bude opět počasí na straně táborských pořadatelů.
Zvláštní poděkování patří rodině Ing. Jana Pána, která se závodu zúčastnila, firmě Swietelsky stavební s.r.o. , městu Tábor, firmě VITAS s.r.o. a všem ostatním partnerům táborské atletiky za podporu. Letošní ročník byl i podpořen z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z fondu Společnosti tří zemí. Táborská atletika se těší na setkání při jubilejním ročníku v roce 2011.