Co se do OTY nevešlo

V těchto dnech vyšel další OTA, jehož zrod byl velmi náročný a díky velké vstřícnosti paní Škrábkové z tiskárny ABAK, která v neuvěřitelné rychlosti zpracovala zaslané podklady a časopis vytiskla, mohl OTA být distribuován ještě před odchodem na prázdniny. Bohužel se ne všechno do časopisu vešlo a tak se snažíme příspěvky Šárky Chládkové a Romana Béma zveřejnit touto cestou. Všem přispěvatelům patří poděkování za dodání podkladů a přejeme všem příjemné počtení letošního druhého čísla.

Přípravka

Po otevření nového atletického stadionu roku 2005, který prodělal zásadní změnu, se zde začali prohánět i ti nejmenší atleti z kategorie přípravka.

V této době přípravku rozjížděli trenéři Tomáš Purman a Petra Zvolánková s asi 30 dětmi ve věku 8-11  let. Přípravka byla založená hlavně jako startovací čára pro děti, které by v budoucnu mohly navštěvovat sportovní třídu ve škole na nám. Mikuláše z Husi.

Ve školním roce 2007-08 už pod vedením Petry Zvolánkové byla přípravka součástí sportovního střediska. Na nábor přišlo na 60 dětí a bylo nutné zapojit další trenéry. A tak rodiče, kteří se v minulosti věnovali atletice, oprášili znalost, absolvovali trenérské kurzy a začali se věnovat trénování.

O rok později se už počet dětí blížil ke stovce. Přípravku bylo nutnost rozdělit na věkové kategorie a  všichni  se zapojili do oddílové soutěže ,,Dětská atletická liga“ a zároveň do korespondenční celorepublikové soutěže ČAS.

Ve školním roce 2009-2010 prošla přípravka změnami a to hlavně důsledkem velkého nárůstu zájemců o atletiku v našem oddíle. Na nábor dorazilo 130 dětí a o rok později 150 dětí a tak vznikly tréninkové skupiny: ,,Atletická školka“, ,,Minipřípravka“ a ,, Přípravka“. Odrostlé děti odcházejí do kategorie mladšího žactva a nebo k trenérům - specialistům.

Dnes se těmto dětem věnuje 6 trenérů s trenérskou licencí. Děti mají možnost závodit v naší soutěži DAL, dále jednou ročně v korespondenční soutěži Českého atletického svazu a v nově vzniklém krajském přeboru jednotlivců a družstev, který vznikl i díky iniciativě našeho oddílu. Hned v prvním ročníku naše družstvo vyhrálo a na závodech jednotlivců získali malí atleti řadu medailí.

Všem dětem, které závodí a dobře reprezentují táborskou atletiku, chceme pogratulovat, ale v první řadě poděkovat i těm, kteří se o ně starají.

Všichni trenéři jsou dobrovolnými pracovníky a této aktivitě se věnují po své práci a snaží se předat malým sportovcům všestranné sportovní základy a naučit je mít sport, jako nedílnou součást životního stylu. Těmto obětavým trenérům patří velké uznání a poděkování. Výsledkem jejich práce je plný stadion malých atletů a atletek, o kterých v budoucnu ještě uslyšíme.

Pokud by mezi Vámi rodiči byl někdo, kdo by měl chuť se zapojit do činnosti našeho oddílu jako trenér, rozhodčí, pomocník při závodech, sponzor J, či třeba i dopisovatel na naše stránky a do novin, rádi Vás mezi sebou přivítáme!

Všem přejeme pěkné slunečné prázdniny. S některými se uvidíme na letním soustředění nebo na příměstských táborech, ale na všechny se budeme těšit na zápise na školní rok 2011-201, který se bude konat v pátek 2. 9. 2011 od 15 hod. na stadionu Míru.

                                                                                                                                        Šárka Chládková

 

Hurá prázdniny jsou tady!

Neskutečná balada, škola skončila a dva měsíce vegáč. Nebudou ani pravidelné atletické tréninky. Vy, co jste ale správně atleticky zadrápnutí si můžete vždycky poradit. Už z minulosti vašich předchůdců je známé, že nástupem září se navrací mladí atleti na stadec různě osvěžení a posílení prázdninami. Co dělat, aby atletická forma v září a říjnu kulminovala do dalších osobáků? Už jak radil  MUDr. Plzák rodičům jejich pubertální  mládeže „ Mládež má v té době drtit tělo sportem!“

Pan doktor Plzák tedy dával řadu dalších cenných rad i v jiných oblastech, ale to až zase někdy jindy…..

Předně to chce pestrost pohybu,  ať jste kdekoliv. Jedete s rodiči na kola, na vodu,  k moři,   nebo k prarodičům na venkov. Paráda. Přibalte si do baťůžku pár pomůcek, které už znáte z rad o domácím tréninku z minulého čísla OTA. Je to jen pár drobností, ale když je využijete byť jen třikrát týdně, budete ve skvělé kondici.

Rozhodně si nezapomeňte švihadlo – neskutečné druhy přeskoků, poskoků jednonož, snožmo, dopředu vzad, bočně…(viz. Youtube.com  rope skipping).  Bacha ale na dodržování    zásady -  nikdy neskákejte na  betonu a jiných velmi tvrdých podkladech, huntovalo by vám to časem klouby. Ideální je tráva, mechový a jehličnatý podklad v lese, písek na pláži a jiná příjemná heboučká místa, která vám napruží kotníky (jeden ze základů atletiky...) . To platí i o poskocích a lítání v přírodě všeobecně.

V galanterii si kupte tak 2 – 3 m tenké barevné gumy, ty si napnete  kdekoliv mezi dva stromy, kůly a jiné úchyty. Podle zvolené výšky můžete gumu přeskakovat snožno, nůžkama, kopat do ní „kankánovýma“  nebo skipinkovýma švihama, možností jsou desítky. Taky si přes tu nataženou gumu můžete zahrát s ostatními volejbal, přehazovanou a jiné míčové hry.

Taky stará vyřazená duše od kola (klidně dva kusy)  vám nahradí fitko, či posilku. Stačí duše upnout smyčkou a tahat nohou nebo rukama – ve stoje, vleže. Nesmíte s ní ale moc škubat, pěkně  plynule odtahovat, přitahovat vpřed, vzad, dovnitř a ven.

Plastové lahve naplnit tak do poloviny až tři čtvrtě vodou a v sedě, ve stoje, v  leže cvičit s pažemi různá komíhání, kmitání, pomalé zátahy, výdrže, kroužení… Voda v lahvích šplouchá a zvýrazňuje posilování zatěžovaných svalových skupin. Na stadionu už zkoušíme cvičit s napůl naplněnou desti litrovou plastovou nádržkou. Činky nejsou vůbec potřeba.

Odhody klád, špalků,  házení  lískových oštěpů a  s hroudama v poli (pozor na bezpečnost kolem odhodů).

Míčové hry (takový plážový volejbal v heboučkém písku dá krásně zabrat a posílí celé tělo).

Výběh do terénu - fartlek (hra během se zařazení poskoků, odrazů, cvičení), běh po pláži… Můj sen běžet po pláži bos se mi splnil až v devadesátých letech, byla to nádhera, ale po pěti kilácích jsem si těžce namohl achylovky a zbytek zájezdu jsem propajdal. Nic se nemá přehánět!

Když si vzpomenete na pěkné travnaté svahy kolem atletické tartanové dráhy na našem krásném stadecu, tak si na dovolené svahy (travnaté, písečné)  párkrát  za týden vyběhněte, vyposkakujte, zaskipinkujte, šikmo vpřed, bočně přes hrany chodidel a různě kombinovaně... Vzhůru s pružným kotníkem, dolů pružně přes paty. Kombinací je desítky a pohyb ve svazích náramně posiluje odraz i běh.

Pořádný strečink o přestávce, jízdy na kole, nebo když vystoupíte z lodi, je nutný, abyste úplně nezatuhli…

Obratnost, ohebnost, cvičení na břicho, záda rotace… cviků jsou stovky.  Oblíbené kliky s tlesknutím (tak po 2-3). Nezapomeňte na klasickou gymnastiku – hvězdy, mosty, stojky, kotrmelce, no však si vzpomenete.Vždy ale po dobrém protažení.

Ti, kdo se dostanou do míst, kde je stadion, tak jej vyzkoušejte, ale pozor na místní pravidla. Já jsem mým skokanům radil, když se v nouzi dostanou do míst, kde se nemůžou ubytovat, tak mají zkusit přespat ve výškařském doskočišti. Jednou na Slovensku je probudilo mečení koz a kvákání slepic a podruhé to bylo horší. Překážkový běh před rozlíceným správcem není sice dodnes v atletickém programu, ale dvoumetroví skokani na ty fofry vzpomínají dodnes.

Jinač je možné navštěvovat náš krásný stadion v Táboře, to pro ty, co budou někdy doma. Osvědčila se doba tak kolem 17 – 19 hod, kdy už je menší vedro. Vždy se ale chovejte jako spořádaní atleti a dbejte pokynů trenéra a správce stadionu.  

O prázdninách si můžete vést tréninkový deníček, nebo jen poznámky, co jste si zacvičili, kde jste byli a nápady a zážitky. Třeba taky doplnit fotkami. V  podzimním vydání OTA to všechno můžeme sepsat, vyzkoušet a prověřit, jak nám ty skvělé prázdniny upevnily naši atletickou formu.  Hlavně si ale užívejte, nezraňte se a vraťte se na stadion nadšení a  s další novou energií a elánem.

 

DOMÁCÍ TRÉNINK:  3-4x  týdně, nejméně 20 min

PROTAŽENÍ, ROZEHŘÁTÍ – ŠVIHADLO, AEROBIK, ROTOPED,  ROZTANCOVÁNÍ PŘI RYTMICKÉ MUZICE 5 - 10min – S CHUTÍ J, RADOSTNĚ S ELÁNEM!!!  ABC na místě, u stěny, na schodech,  nebo klus kolem domu, uklidnění dechová cvičení.  ŠVIHADLO – 10 x 20 až 30 sec.

POSÍLENÍ PAŽÍ:

PET láhve s 0,5 – 1 l vody /kmihy, zatahování, rozpažování, předpažování a kombinace/ i na 1 noze 10 x 20 sec.

TAHÁNÍ GUMY ve stoje, v leže, boční tahy, plavání, lyžování, kombinace 10 x 20 sec, I TAHÁNÍ NA NOHY!!

ROZŠVIHY S KNIHAMA V RUKOU – SPRINTERSKY, VÝŠKAŘSKY i s výstupem na schod.

Ostatní posilka paží a trupu,  pomocí velkého a malého míče, kliky (i s tlesknutím – 10 x 2).

POSÍLENÍ NOHOU:

Výstupové odrazy na 1-2 schody SNOŽMO, JEDNONOŽ – 10 x 6 rytmicky,  pružný palec.

PODŘEP VÝSKOK  s brzděním v bocích – s kombinací bez brzdění,  zato kolena co nejvýš  6 x 6 a 6 x 6.

BALANČNÍ CVIKY na prkýnku s polínkem.

CVIKY NA BŘICHO –ZÁDA- ROTAČNÍ (BZR)

SPEC. FYZIOTERAP. CVIKY  i s pomocí  nafukovacích míčů!

BUDEM DOPLŇOVAT DALŠÍ DRUHY CVIČENÍ A JEJICH KOMBINACE, ZAPISUJTE SI NÁPADY.

MAKEJTE – SOUPEŘ TAKY NEZAHÁLÍ!!

Zdraví vás Roman Bém